קרן סל או תעודת סל?

קרנות סל ETF מכשיר פיננסי שמטרתו לעקוב באופן פסיבי אחרי מדדים. הקרן משקיעה את הכספים על פי הצמדה למדד כלשהו, ופועלת לפי המדד ללא שיקול דעת של הנהלת הקרן. למעשה, קרן סל מחויבת לעשות את מיטב מאמציה במעקב אחר המדד, ומשום כך קרן הסל אמורה להניב תשואה דומה, אך לא זהה לתשואת המדד אחריו היא עוקבת, והתשואה למשקיע יכולה להיות גבוהה או נמוכה יותר מהמדד הנבחר, זאת בשל פעילות מסחר של הקרן, וסטיות (קטנות לרוב) של הרכב נכסי הקרן.
קרן סל היא מוצר היברידי מכיוון שהיא נסחרת בבורסה. יחד עם זאת קיימת בידי המשקיע האפשרות לרכוש או למכור את קרן הסל באופן דומה לקרנות נאמנות שאינן נסחרות בבורסה. בגלל שהיא נסחרת בבורסה – ההיצע והביקוש של הקרן סל משפיע על המחיר שלה. 

תעודת סל – תעודות סל הן מכשיר פיננסי, שבדומה לקרנות סל מטרתן לעקוב אחר מדדים. תעודות הסל מתחייבות לתשואה זהה למדד והן מבצעות את המעקב באמצעות מסחר בנגזרים העוקבים אחר המדד. כיום אין יותר תעודות סל וכולן עברו להיות קרנות סל בהתאם לצו משרד האוצר.

ההבדל בין קרן סל לתעודת סל – כפי שאמרנו, לשתיהן מטרה דומה – מעקב פסיבי אחר מדדים של מניות. אך ההבדל המהותי ביניהן הוא באופן המעקב – תעודות סל מחויבות לתת למשקיעים תשואה זהה לתשואת המדד אחריו היא עוקבת, בדר"כ באמצעות החזקה של נגזרים לעומת קרן סל, המחויבת רק לעשות את מיטב מאמציה במעקב אחרי המדד ומחזיקה את נכסי הבסיס.

קרן מחקה – פועלת כמו קרן סל, אך לא נסחרת בבורסה. בכך המחיר שלה לא מושפע מהיצע וביקוש ולכן המחיר מייצג את ביצועי הקרן ללא התערבות השוק. 

יכול לעניין אותך גם

קרן נאמנות

אם נספר לכם שיש דרך פשוטה להשקיע בתיק השקעות המנוהל על ידי מנהל השקעות מקצועי בעל רישיון לא הייתם הולכים על זה? אז בואו נכיר את המושג קרן נאמנות...

מהו עקום התשואה? ומה ההבדל בין אג"ח שקלי לצמוד?

מה הקשר בין עקום התשואה לאג"ח שקלי או צמוד? ואיך כל זה קשור למדד המחירים לצרכן?...

מהי מניה?

הידעתם שאתם יכולים בפשטות להיות בעלים של חברות, גם הגדולות בעולם כל עוד הן נסחרות בבורסה? ...

פיקוח ורישיונות לאנשי שוק ההון

הרשות לניירות ערך או רשות שוק ההון? יועץ השקעות או מנהל תיקי השקעות? ...

המסחר בבורסה לניירות ערך – איך זה עובד?

אם רציתם להבין איך מתבצע המסחר בבורסה, מהם השלבים וגם מהו שער תיאורטי - הגעתם למקום הנכון! ...

מהי איגרת חוב?

האם רק בנק יכול לתת הלוואה ולקבל בתמורה ריבית? לא! הכירו את איגרות החוב...

דניאל הררי

שיווק השקעות

דניאל הצטרפה לפוקוס ב-2023 ואחראית על תחום השיווק בחברה. טרם הצטרפותה לפוקוס, דניאל מילאה תפקיד חתמת ביטוח בסוכנות כ- 4 שנים.

דניאל הינה בעלת תואר ראשון במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בן גוריון. כמו כן, בתהליך התמחות לרישיון לשיווק השקעות מטעם רשות ניירות ערך ולרישיון משווקת פנסיונית מטעם משרד האוצר.

צפריר אפרתי

שותף, סמנכ"ל ומנהל השקעות ראשי משותף

צפריר בעל ניסיון של מעל 14 שנים בשוק ההון הישראלי, כיהן במגוון תפקידי מסחר ואנליזה בגופים מובילים עם התמחות בניתוח חוב ומניות.

הצטרף לחברה כשותף בשנת 2021 בתפקידו האחרון היה אחראי על תחום האג”ח הקונצרני במיטב דש גמל ופנסיה. מחזיק ברשיון ניהול תיקים מטעם הרשות לניירות ערך, בעל תואר B.A עם התמחות במימון. נשוי ואב לשלושה בנים.

יואב טל

מייסד, מנכ"ל מנהל השקעות ראשי משותף

יואב בעל ניסיון של מעל 25 שנים בשוק ההון הישראלי, שימש כמנהל השקעות בחברות מובילות בניהול קרנות נאמנות ובחברת ניהול תיקים.

בשנת 2017 ייסד את פוקוס בית השקעות במטרה להיות חברה מובילה המתמחה בניהול השקעות בשוק ההון הישראלי. בעל רישיון בניהול תיקים מטעם הרשות ניירות ערך. בעל תואר ראשון בכלכלה ובעל תואר שני במנהל עסקים בהתמחות מימון וחשבונאות. נשוי ואב לשלוש בנות ובן.