מה זה מח"מ?

מח"מ – משך חיים ממוצע:

המח"מ הוא הממוצע המשוקלל של זמן פירעון הקרן ותשלומי הריבית של האיגרת. המח"מ מבטא את הזמן שבו האיגרת מחזירה את החוב. כלומר, מייצג בכמה זמן בממוצע יחזיר המשקיע את השקעתו הראשונית באג"ח.
לדוגמא, נניח שמישהו חייב לי מיליון שקל ושהחזר החוב מחולק בצורה כזו שמחר אקבל חצי מיליון שקל, ובעוד שנה אקבל עוד חצי מיליון שקל. לפיכך, המח"מ של החוב הזה הוא חצי שנה (0.5 שנים). אבל, אם החוב מחולק בצורה כזו ש100 אלף ₪ יוחזרו מחר, ו900 אלף ₪ יוחזרו בעוד שנה – המח"מ יהיה קרוב יותר לשנה (בקירוב 0.9 שנים)
חוב במח"מ ארוך יותר הוא מסוכן יותר – לוקח יותר זמן עד שאחזיר את ההלוואה, וגודל קיים הסיכון שבעל החוב יפשוט את הרגל ושרוב החוב לא יוחזר אליי. מהסיבה הזו – כאשר מח"מ הוא ארוך יותר, הדרישה לריבית היא גבוהה יותר על מנת לפצות על הסיכון.

תכונה נוספת של המח"מ היא שהמח"מ הוא הקשר בין השינוי במחיר הקרן לשינוי בתשואה.
קיים קשר הפוך בין תשואת האיגרת למחירה – כאשר תשואת האג"ח עולה מחירו יורד. השינוי במחיר יחושב כמכפלה של שינוי התשואה במח"מ.  
השינוי במחיר האיגרת = אחוז השינוי בתשואה X המח"מ של האיגרת X מחיר האיגרת ללא השינוי.

לדוגמא, אם יש אג"ח שהקרן שלה היא 100, הקופון הוא 5 והמח"מ שלה הוא 3,
במקרה שבו הריבית בשוק עלתה ב2%
השינוי במחיר בדוגמא יחושב כך:  2%*3*100 שהוא 6. המחיר ירד מכיוון שיש קשר הפוך בין תשואה למחיר באג"ח לכן השינוי יהיה -6.  

דירוג האג"ח – דירוג האיכות של האג"ח נעשה ע"י חברות דירוג. הדירוג מסמל מהי יכולת החברה המנפיקה להחזיר את החוב. לכל מנפיק יש דירוג. ככל שהדירוג גבוה יותר, האג"ח נחשבת לבטוחה יותר.

מה חשוב לבדוק בקניית אג"ח? מח"מ, דירוג, תשואה, תחזיות ריבית ואינפלציה, מטבע, הצמדה וכו'.

יכול לעניין אותך גם

קרן נאמנות

אם נספר לכם שיש דרך פשוטה להשקיע בתיק השקעות המנוהל על ידי מנהל השקעות מקצועי בעל רישיון לא הייתם הולכים על זה? אז בואו נכיר את המושג קרן נאמנות...

מהו עקום התשואה? ומה ההבדל בין אג"ח שקלי לצמוד?

מה הקשר בין עקום התשואה לאג"ח שקלי או צמוד? ואיך כל זה קשור למדד המחירים לצרכן?...

מהי מניה?

הידעתם שאתם יכולים בפשטות להיות בעלים של חברות, גם הגדולות בעולם כל עוד הן נסחרות בבורסה? ...

פיקוח ורישיונות לאנשי שוק ההון

הרשות לניירות ערך או רשות שוק ההון? יועץ השקעות או מנהל תיקי השקעות? ...

המסחר בבורסה לניירות ערך – איך זה עובד?

אם רציתם להבין איך מתבצע המסחר בבורסה, מהם השלבים וגם מהו שער תיאורטי - הגעתם למקום הנכון! ...

מהי איגרת חוב?

האם רק בנק יכול לתת הלוואה ולקבל בתמורה ריבית? לא! הכירו את איגרות החוב...

דניאל הררי

שיווק השקעות

דניאל הצטרפה לפוקוס ב-2023 ואחראית על תחום השיווק בחברה. טרם הצטרפותה לפוקוס, דניאל מילאה תפקיד חתמת ביטוח בסוכנות כ- 4 שנים.

דניאל הינה בעלת תואר ראשון במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בן גוריון. כמו כן, בתהליך התמחות לרישיון לשיווק השקעות מטעם רשות ניירות ערך ולרישיון משווקת פנסיונית מטעם משרד האוצר.

צפריר אפרתי

שותף, סמנכ"ל ומנהל השקעות ראשי משותף

צפריר בעל ניסיון של מעל 14 שנים בשוק ההון הישראלי, כיהן במגוון תפקידי מסחר ואנליזה בגופים מובילים עם התמחות בניתוח חוב ומניות.

הצטרף לחברה כשותף בשנת 2021 בתפקידו האחרון היה אחראי על תחום האג”ח הקונצרני במיטב דש גמל ופנסיה. מחזיק ברשיון ניהול תיקים מטעם הרשות לניירות ערך, בעל תואר B.A עם התמחות במימון. נשוי ואב לשלושה בנים.

יואב טל

מייסד, מנכ"ל מנהל השקעות ראשי משותף

יואב בעל ניסיון של מעל 25 שנים בשוק ההון הישראלי, שימש כמנהל השקעות בחברות מובילות בניהול קרנות נאמנות ובחברת ניהול תיקים.

בשנת 2017 ייסד את פוקוס בית השקעות במטרה להיות חברה מובילה המתמחה בניהול השקעות בשוק ההון הישראלי. בעל רישיון בניהול תיקים מטעם הרשות ניירות ערך. בעל תואר ראשון בכלכלה ובעל תואר שני במנהל עסקים בהתמחות מימון וחשבונאות. נשוי ואב לשלוש בנות ובן.