מהו מדד? ומה הקשר לתעודת סל?

מדד הוא מעין רשימה של מניות, הנסחרות תחת קטגוריה מסוימת ועונות על קריטריונים משותפים שנקבעו מראש.
כלומר – ההשקעה במדד הינה השקעה במספר חברות, שביחד יוצרות סל השקעה עם מכנה משותף ולכן המחיר של אותו הסל צריך לשקף את המחיר הממוצע של כל החברות הכלולות באותו המדד.
בתקופה האחרונה, מדדים הפכו למאוד פופולריים ומשקיעים מעדיפים להשקיע בממוצע ולא במניות ספציפיות.
מבחינה פרקטית, על מנת להשקיע במדד, המשקיע צריך לעקוב אחר הרשימה המתעדכנת של המדדים, ולקנות את ניירות הערך המרכיבים את המדד במשקל זהה למשקל של אותו נייר במדד. תהליך הדורש מהמשקיע להיות מעודכן בנעשה בשוק ההון ולעדכן את התיק שלו לפי השינויים במדדים.
מכאן מגיע הקשר לתעודות הסל ותפקידן – מנהלי תעודות הסל מבצעים את המסחר והעדכונים הנדרשים כדי להכיל בתוך התעודה את רשימת המניות המותאמת למדד. ובכך תעודות הסל מחקות את המדדים והמשקיע יכול להשקיע במדד באופן מרוכז ופשוט.
היתרון בהשקעה דרך המדד (כלומר קניית תעודת הסל הרלוונטית) הוא שהשקעה זו היא השקעה פסיבית, לא דורשת ידע או מעקב אחר השוק ודורשת זמן תחזוקה מינימלי.
החיסרון בהשקעה דרך המדד – בהשקעה דרך המדד, אנו קונים את כל ניירות הערך הנמצאים במדד מבלי לבדוק ולהבין את מהות ההשקעה ובלי ניתוח תפקוד החברות. בנוסף, עדכון מדדים מתבצע במספר מועדים בשנה בלבד, כלומר יכול להיווצר מצב שבו חברה כבר לא עומדת בקריטריונים של המדד ואנחנו נמשיך להחזיק בה עד לעדכון המדדים.
אז בטח אתם שואלים את עצמכם איך ניתן להשקיע אקטיבית בשוק ההון מבלי להשקיע זמן בלמידה על השוק? בשביל זה יש אנשי מקצוע – מנהלי ההשקעות!

יכול לעניין אותך גם

קרן נאמנות

אם נספר לכם שיש דרך פשוטה להשקיע בתיק השקעות המנוהל על ידי מנהל השקעות מקצועי בעל רישיון לא הייתם הולכים על זה? אז בואו נכיר את המושג קרן נאמנות...

מהו עקום התשואה? ומה ההבדל בין אג"ח שקלי לצמוד?

מה הקשר בין עקום התשואה לאג"ח שקלי או צמוד? ואיך כל זה קשור למדד המחירים לצרכן?...

מהי מניה?

הידעתם שאתם יכולים בפשטות להיות בעלים של חברות, גם הגדולות בעולם כל עוד הן נסחרות בבורסה? ...

פיקוח ורישיונות לאנשי שוק ההון

הרשות לניירות ערך או רשות שוק ההון? יועץ השקעות או מנהל תיקי השקעות? ...

המסחר בבורסה לניירות ערך – איך זה עובד?

אם רציתם להבין איך מתבצע המסחר בבורסה, מהם השלבים וגם מהו שער תיאורטי - הגעתם למקום הנכון! ...

מהי איגרת חוב?

האם רק בנק יכול לתת הלוואה ולקבל בתמורה ריבית? לא! הכירו את איגרות החוב...

דניאל הררי

שיווק השקעות

דניאל הצטרפה לפוקוס ב-2023 ואחראית על תחום השיווק בחברה. טרם הצטרפותה לפוקוס, דניאל מילאה תפקיד חתמת ביטוח בסוכנות כ- 4 שנים.

דניאל הינה בעלת תואר ראשון במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בן גוריון. כמו כן, בתהליך התמחות לרישיון לשיווק השקעות מטעם רשות ניירות ערך ולרישיון משווקת פנסיונית מטעם משרד האוצר.

צפריר אפרתי

שותף, סמנכ"ל ומנהל השקעות ראשי משותף

צפריר בעל ניסיון של מעל 14 שנים בשוק ההון הישראלי, כיהן במגוון תפקידי מסחר ואנליזה בגופים מובילים עם התמחות בניתוח חוב ומניות.

הצטרף לחברה כשותף בשנת 2021 בתפקידו האחרון היה אחראי על תחום האג”ח הקונצרני במיטב דש גמל ופנסיה. מחזיק ברשיון ניהול תיקים מטעם הרשות לניירות ערך, בעל תואר B.A עם התמחות במימון. נשוי ואב לשלושה בנים.

יואב טל

מייסד, מנכ"ל מנהל השקעות ראשי משותף

יואב בעל ניסיון של מעל 25 שנים בשוק ההון הישראלי, שימש כמנהל השקעות בחברות מובילות בניהול קרנות נאמנות ובחברת ניהול תיקים.

בשנת 2017 ייסד את פוקוס בית השקעות במטרה להיות חברה מובילה המתמחה בניהול השקעות בשוק ההון הישראלי. בעל רישיון בניהול תיקים מטעם הרשות ניירות ערך. בעל תואר ראשון בכלכלה ובעל תואר שני במנהל עסקים בהתמחות מימון וחשבונאות. נשוי ואב לשלוש בנות ובן.